Site Loader


Valná většina z nás stráví denně za volantem automobilu minimálně hodinu. Je tedy jasné, že velmi záleží na tom, jak se chovají ostatní účastníci provozu. To platí zejména proto, že jich je čím dál více, ať už se jedná o řidiče či chodce. Není tedy divu, že mnozí lidé vypozorovali, že právě řidiči se stávají stále agresivnějšími. Co to ale přesně znamená?

 

Jednoduše řečeno, jízda na samé hranici (a leckdy až za hranicí) dopravních zákonů. Například lepení se na někoho, kdo jede jen pár kilometrů pod maximální povolenou rychlostí, předjíždění i v takových situacích, kdy to není zrovna bezpečné, nedávání přednosti v jízdě na křižovatkách. Ovšem můžeme se ptát, zda je tomu skutečně tak, nebo je to jen a pouze naše představa.

 

dříve tolik aut nebylo

 

V první řadě je pravdou, že se skutečně chování řidičů stává čím dál agresivnějším, avšak existuje pro to hned několik důvodů. Tím hlavním je fakt, že, jak již bylo řečeno, aut je na našich silnicích čím dál více. To pak znamená více stresových situací, a tedy i hromadící se vztek, který si, byť podvědomě, vybíjíme tímto způsobem.

 

současný provoz na silnici

 

Dále je zde fakt, že samotných řidičů je mnohem více, a zdaleka ne všichni jsou dostatečně zkušení na to, aby mohli jezdit v ostrém provozu. Mnozí z nich mají také až přehnanou důvěru ve své schopnosti, díky čemuž se vrhají i do situací, které jsou nad jejich síly. To samozřejmě nepřidá na klidu ani jim, ani ostatním řidičům. Celkově to pak jen zvyšuje celkovou hladinu stresu.

 

Na druhou stranu je pravda, že čím více je řidičů, tím více se ono agresivní řízení projeví. Přeci jen, je rozdíl, pokud po cestě mineme jedno či dvě auta, nebo padesát. To znamená, že si jich spíše všimneme. Avšak i přesto statistiky jasně ukazují, že se řidiči skutečně chovají agresivněji, a to se všemi následky, které to přináší. Je pak otázkou, co se s tím dá dělat.