Podle neurovědců není vnitřní klid jediným požitkem, který lze získat přijetím jógové třídy. Objevili také, že lidé, kteří praktikovali jógu a meditaci po dobu tří měsíců, snížili kognitivní schopnosti a problémy, které často předcházejí Alzheimerově chorobě a jiným formám demence. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že jóga je ještě účinnější než tradiční cvičení na zlepšení paměti.
Pořádejte či choďte na večeře
Společenské aktivity, jako je pořádání večeře, mohou pomoci zabránit ztrátě paměti u lidí starších 55 let. Podle výzkumu osoby ve věku 55 až 75 let kromě dobrých vzpomínek měly také nižší srdeční frekvenci, méně depresivních příznaků kvalitnější spánek.
Luštění křížovek nebo sudoku
Dva nedávné příspěvky zveřejněné v mezinárodním časopise Geriatrické psychiatrie naznačily, že čím častěji dospělí ve věku 50 a více let hráli mentálně náročné slovní a číselné hry, jako jsou křížovky a sudoku, tím lepší byla jejich mozková funkce v oblastech, jako je paměť, pozornost a uvažování.
Dejte si šlofíka
Zdřímnutí na 45-60 minut údajně zlepšuje paměť a schopnost učit se (a zapamatovat si co nejvíce) až pětinásobně. Němečtí vědci proto uspořádali pokus s menší skupinkou lidí. Každého požádali, aby se ze seznamu naučili co nejvíce dvojic slov. Jedna polovina skupinky se šla dívat na televizi a druhá si šla dát šlofíka. Lidé, kteří si dali šlofíka, si vedli daleko lépe, než ti, kteří se museli dívat na televizi.
Dělejte své povinnosti
Vytrhávání plevele v zahradě, stříhání keřů či vyřizování pošty. Osoby, které tyto aktivity dělají často a pravidelně, mají více tzv. šedé hmoty. To je část mozku spojená s řečí, emocemi, sebekontrolou a pamětí. Pokles této hmoty je spojován s Alzheimerovou chorobou, tudíž i tyto jednoduché práce jsou prevencí. Cesta k duševnímu zdraví a pohodě spočívá především v osvojení každodenních návyků.