Společenské hry jsou něčím, co nás provází již od vzniku civilizace. Lidé si zkrátka vždy rádi hráli, a to se také ukazovalo. Není tedy divu, že o tom máme spoustu nejrůznějších dokumentů. V mnoha případech se také zachoval nejen název hry, ale také její pravidla, takže si je můžeme zahrát i dnes. Je však pravdou, že s těmi moderními, kdy základním principem je házení kostkou a pohybování figurky po hrací ploše o daný počet bodů, nemají mnoho společného.
Když se však podíváte na ty nejmodernější, které můžeme například v hračkářství sehnat, zjistíte, že mají nejen poměrně složitá pravidla, ale také dlouhou hrací dobu. Ta může trvat i několik hodin. A zde se právě nabízí ona otázka: proč jsou tyto hry tak populární?
Není pochyb o tom, že jsou dělány především pro děti – o tom nás koneckonců přesvědčují i reklamy, které vidíme v televizi. Ovšem děti se nedovedou tak dlouho soustředit na jednu jedinou věc. Výzkumy ukázaly, že pro ně je ideální délka běžné stolní hry něco mezi půl hodinou a hodinou – tedy například tolik, kolik trvá jedna partie Člověče, nezlob se. Ovšem ty, které se dnes prodávají, trvají leckdy i více než tři nebo čtyři hodiny. Proč je tedy lidé kupují?
Tím hlavním důvodem je, že si nedovedou představit, jak dlouhá doba to je. Jedna partie tak může trvat i celé odpoledne, případně až do večera. A nejenže běžné dítě nevydrží tak dlouho sedět u jedné hry, ani rodiče většinou nemají tolik času, aby se jí mohli bez přestávky věnovat. Často je tedy partie rozehrána s tím, že to „dohrajeme příště“, což se ovšem nakonec málokdy stane.
Dále je to fakt, že hra nabízí například zajímavý koncept. Typickým příkladem zde mohou být Monopoly, případně jejich česká varianta Dostihy a sázky. Obě tyto hry jsou nechvalně známé dlouhou hrací dobou, a také poměrně složitými pravidly. Přesto nejen u nás patří k těm nejoblíbenějším.