Tofu je svým způsobem sójový tvaroh nebo sýr. I jeho výroba je podobná. Výroba začíná tím, že se sójové boby properou a nechají se namočené ve vodě, aby nabobtnaly. Poté se vše rozmixuje na velice jemnou kaši a přivede se k varu (teplota musí být vyšší než 100 °C). Tímto procesem jsme získali sójové mléko nebo také jinak řečeno sójový nápoj. Nyní je nutné jej stejně jako sýr vysrážet. Používají se různá syřidla. Nejčastěji se jedná o nigari, potravinářské sádry nebo mořské soli. Teď už stačí pouze zatížit, aby vytekla přebytečná voda a tofu natural je na světě!
Trocha historie
Tofu se začalo vyrábět v Číně již někdy kolem 2. století před naším letopočtem. Následně se rozšířilo do Japonska, Koreje a Vietnamu. V těchto zemích je i dodnes jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších potravin. V Asii si dokonce vysloužilo přezdívku „Maso bez kostí”. Do Evropy se pak sója dostala kolem 16. století a poté také do Spojených států amerických. Dnes tofu najdete ve všech obchodech se zdravou výživou i v marketech. Vyrábí se v nespočtu variant od přírodního, uzeného, česnekového, marinovaného, smaženého, bylinkového, kořeněného až po to s mořskou řasou. Vyrábí se z něj i řada dalších výrobků. Lze uvést salámy, klobásy, párky, různé pomazánky, karbanátky nebo steaky.
Dopady na zdraví
I přes to, že se velice často hovoří o negativním dopadu sóje na zdraví člověka u tofu se o ničem takovém hovořit nedá. Samotným důkazem jsou už jen obyvatelé asijských zemí, kteří tuto potravinu konzumují téměř každodenně a jsou zdraví. Naopak moc dobře jsou si vědomi jeho prospěšných vlastností. Jedná se o velice dobrý zdroj bílkovin a je vhodné i pro osoby, které jsou alergické na lepek, protože žádný neobsahuje. Chrání a zlepšuje stav kardiovaskulárního systému a snižuje cholesterol. Působí preventivně proti osteoporóze, a dokonce i před některými typy rakoviny.